Model CPT-20SD1 Cryogenic Pressure Transducer
- ‘-196℃~+125℃, -252℃/-420°F (customized);
0-5vdc, 0-10vdc, 4-20mA Signal output optional; - Stainless Steel Construction;
- IP65 or IP67 protection grade;
- Product range: 0-2000bar;
- CE certification;
Model CPT-20SD1 Cryogenic Pressure Transducer Description
CPT-20SD1 Cryogenic Pressure Transducer Technical Specifications
| Range | 0~0.2MPa…15MPa…60MPa~200MPa |
| Pressure type | Absolute pressure, gauge pressure |
| Operating Voltage | 5-15VDC (10VDC)/ 9-36vdc |
| Signal output | 0-5vdc, 0-10vdc, 4-20mA |
| Zero output | ±5%FS (typical) |
| Full load output | 10mV, 20mV, 100mV option |
| Linear | 0.1%FS, 0.2%FS |
| Repeatability | 0.05%FS |
| Accuracy | ±0.25% FS, ±0.5% FS (default) |
| Room temperature | 0.1% FS, 0.2% FS, 0.5% FS; |
| Low temperature | 0.5% FS% ~ 3% FS |
| Operating temperature | -196℃~+125℃、-252℃/-420°F、-260℃(especial) |
| Low temperature zero drift | 1 ~ 4% FS (full-temperature zone) |
| High temperature zero drift | 1 ~ 4.5% FS (full-temperature zone) |
| Response frequency | > 1kHz or > 5kHz optional |
| Insulation resistance | ≥ 100MΩ/50V |
| Safe overload: | 150% FS (1.5 times full scale) |
| Limit overload: | 300% FS (3 times the full scale) |
| vibration | 5 ~ 1000Hz, amplitude 2mm, X, Y, Z each to 30 minutes, the output changes less than 0.1% FS |
| Thread | M3, M4, M5, M6, M8, M10, M12 × 1 or a designated |
| Measuring medium | Liquid oxygen/liquid nitrogen/liquid hydrogen, etc. |
| humidity | 95% RH |