Model-CPT-20SD1-Cryogenic-Pressure-Transducer
Custom Cryogenic Pressure Transducer -252°C
Model CPT-20SD1 Cryogenic Pressure Transducer Details
Customized Cryogenic Pressure Transducer 1.5MPa
  • ‘-196℃~+125℃, -252℃/-420°F (customized);
    0-5vdc, 0-10vdc, 4-20mA Signal output optional;
  • Stainless Steel Construction;
  • IP65 or IP67 protection grade;
  • Product range: 0-2000bar;
  • CE certification;
Model CPT-20SD1 Cryogenic Pressure Transducer Description
CPT-20SD1 Cryogenic Pressure Transducer Technical Specifications
Range 0~0.2MPa…15MPa…60MPa~200MPa
Pressure type Absolute pressure, gauge pressure
Operating Voltage 5-15VDC (10VDC)/ 9-36vdc
Signal output 0-5vdc, 0-10vdc, 4-20mA
Zero output ±5%FS (typical)
Full load output 10mV, 20mV, 100mV option
Linear 0.1%FS, 0.2%FS
Repeatability 0.05%FS
Accuracy ±0.25% FS, ±0.5% FS (default)
Room temperature 0.1% FS, 0.2% FS, 0.5% FS;
Low temperature 0.5% FS% ~ 3% FS
Operating temperature -196℃~+125℃、-252℃/-420°F、-260℃(especial)
Low temperature zero drift 1 ~ 4% FS (full-temperature zone)
High temperature zero drift 1 ~ 4.5% FS (full-temperature zone)
Response frequency > 1kHz      or    > 5kHz optional
Insulation resistance ≥ 100MΩ/50V
Safe overload: 150% FS (1.5 times full scale)
Limit overload: 300% FS (3 times the full scale)
vibration 5 ~ 1000Hz, amplitude 2mm, X, Y, Z each to 30 minutes, the output changes less than 0.1% FS
Thread M3, M4, M5, M6, M8, M10, M12 × 1 or a designated
Measuring medium Liquid oxygen/liquid nitrogen/liquid hydrogen, etc.
humidity 95% RH